Virus Earth, 3D rendering isolated on white background

Koronavírus zatiaľ liečiť nevieme, ale prevencia je lepšia ako panika!

Koronavírus COVID-19 sa rýchlo rozšíril z Číny až do Európy. Najnovšie sa nachádza už aj na Slovensku. Z ochorenia, ktoré sa prejavuje kašľom, horúčkou a dýchacími problémami, ktoré sú podobné bežnej chrípke, má strach takmer každý. Ako sa pred koronavírusom chrániť a aká je prevencia?

Prísna karanténa

K zabráneniu šírenia koronavírusu je potrebná prísna karanténa. Tá ale nie je vždy možná, hlavne v prípadoch, ak človek ani netuší, že je vírusom nakazený. „My hovoríme, máme to pod kontrolou. Ale čoskoro na to sa objaví niekto, kto prišiel z nakazenej oblasti a vraj mu nič nie je. Taliansko v boji proti šíreniu koronavírusu uzavrelo severný región ako aj ďalšie oblasti. V karanténe sa ocitlo viac než 15 miliónov ľudí, teda asi štvrtina populácie. Situácia na Slovensku sa formuje. V boji proti koronavírusu sa rovnako využíva karanténa, ale nezabúdajme, že dôležitú úlohu pri infekcii zohráva aj počet choroboplodných zárodkov, umývanie rúk a rúška,” konštatuje doktor Oto Sova z výskumného ústavu BOOS-BS, ktorý celú situáciu ohľadom šírenia koronavírusu pozorne sleduje.

Prevencia rovnako dôležitá ako karanténa

Proti koronavírusu by nás stopercentne ochránilo iba očkovanie, ktoré zatiaľ nie je k dispozícii. „Protilátku nemáme, a tak sa môžeme ochrániť jedine tak, že nebudeme cestovať na územia, kde sa koronavírus nachádza, nedovolíme ľuďom z takýchto oblastí pricestovať k nám a budeme dbať na zvýšenie imunity – to jest užívať vitamíny C, D, K2 a saponíny. A keďže množstvo choroboplodných zárodkov zohráva dôležitú úlohu, práve tu nám môžu pomôcť v našej obrane saponíny. Tie totiž znižujú množstvo vírusov v organizme, nakoľko znižujú povrchové napätie, a tým znemožňujú ich zachytávanie na povrchu ciev, čriev, nervov, vnútri orgánov a podobne. Tým sa ich množstvo redukuje a náš imunitný systém ich ľahšie likviduje. A preto snažme sa využiť na našu obranu všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ hovorí MUDr. Oto Sova, CSc., ktorý sa výskumu saponínov venuje viac ako 27 rokov.

Saponíny z Yucca shidigera

Najvyšší obsah saponínov má Yucca shidigera. Je to palma, vysoká 60 až 80 centimetrov, ktorá rastie v púšťach Utahu v Spojených štátoch amerických. Indiáni ju považujú za strom života. Darí sa jej na slnku, ale aj v mínusových teplotách. Je veľmi odolná a znesie teploty od -15 do +50 °C. Už v roku 1987 boli uverejnené závery z výskumu tejto rastliny. Prišlo sa na to, že rastliny žijúce v extrémnych výkyvoch teplôt obsahujú vysoké percento saponínov. A tieto látky z Yuccy veľmi rýchlo prenikajú do orgánov, pomáhajú znižovať povrchové napätie, čím zabraňujú usádzaniu nečistôt na jednotlivých orgánoch tela. „Saponíny jednak čistia organizmus, dokážu napríklad znížiť cholesterol, kreatinín, bilirubín po ich niekoľkotýždňovom užívaní, tým, že usadený cholesterol vymyjú z povrchu ciev a rovnako dokážu znížiť množstvo choroboplodných zárodkov v organizme a obmedziť ich prilepenie sa na steny orgánov a to je napríklad pri koronavíruse podstatný krok, čím sa obmedzuje ich možnosť nekontrolovateľného množenia sa,“ dodáva Oto Sova.

Saponíny v Diamond Yacca

Bodaj by zanikol ako španielska chrípka

Je otázkou, či koronavírus bude alebo nebude iba sezónnou záležitosťou „Niektoré ochorenia spôsobené vírusmi sú sezónne, ako klasická chrípka, ktorá sa rok čo rok opakuje, aj keď niekedy s odlišnými kmeňmi, ale takmer vždy ešte na ne  pôsobí čiastočná krížová imunita. Iné, ako Ebola, nepatria medzi sezónne epidémie a aj obrana proti nim je zložitejšia. Vo väčšine prípadov po vypuknutí vírusovej epidémie počet nakazených najprv stúpa, potom sa stabilizuje a napokon začne klesať, ako sa prirodzenou cestou vyvinú protilátky u nakazených osôb. V prípade Eboly to ale nefungovalo a u koronavírusu táto schéma taktiež pokrivkáva,“ konštatuje MUDr. Sova a zároveň dodáva, „Podľa môjho názoru koronavírus nie je sezónna záležitosť, neviaže sa na počasie, ročné obdobie, iba na prísun vhodných objektov na nakazenie. Možno po dlhšej dobe zmizne, ako zmizla španielska chrípka a bodaj by tak bolo. V každom prípade bez dôslednej karantény a drastického obmedzenia cestovania do a zo zamorených oblastí túto chrípku nevymetieme.“

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie WHO je koronavírus smrteľný iba v 3,4% prípadov, v prípade hospitalizácie predstavuje úmrtnosť 15% . Oveľa viac prípadov je ale úspešne vyliečených.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu