shutterstock_320032430-2

Lenivé črevo trápi starých, aj mladších. Aktívnych mladých ľudí na zápchu ale húfne pribúda. Ako docieliť pravidelné a ľahké vyprázdňovanie?

Jedno príslovie hovorí, že základ zdravia je v črevách. Ak tie nefungujú správne, chorý je „celý človek“. Zlé trávenie a zápcha trápi nie len starých ľudí. V poslednej dobe čakárne lekárov zapĺňa čoraz viac aktívnych, mladých pracujúcich ľudí.  Stačí pritom dodržať pár správnych rád a toto chúlostivé  trápenie vyriešite aj doma, domácou očistou hrubého čreva.

Zápcha nie je chorobou, ide o príznak. Má však bezprostredný vplyv na neželané choroby čriev. Frekvencia vyprázdňovania je individuálny problém. Niekto sa vyprázdňuje trikrát do týždňa, niekto každý deň a pokiaľ sa tak neudeje, pociťuje psychický a fyzický diskomfort. Platia však všeobecné pravidlá, kedy ide o zápchu:

 • stolicu mávate menej ako 3x do týždňa
 • nemáte ju pravidelne
 • cítite sa nafúknuto a choro
 • máte bolesti brucha až kŕče a nepríjemný pocit plnosti
 • vyprázdňovanie vám ide ťažko
 • stolica je tvrdá a je jej málo
 • cítite sa unavene, strácate chuť do jedla

Rizikoví sú všetci 

 • Mladí a aktívni ľudia, ktorí preferujú rýchly životný štýl, sú neustále v strese, majú nedostatok času v pokoji sa najesť, často jedia fastfood a nezdravú stravu. Všeobecní lekári hovoria, že ich ordinácie sú plné mladých ľudí so zápchou a bolesťami brucha.
 • Starí ľudia nad 60 rokov. Staršie osoby sú menej fyzicky aktívne, jedia chudobnejšiu stravu na živiny a väčšinou už trpia nejakou chorobou, ktorá zhoršuje ich trávenie. Zápchou nad 60 rokov trpí 40 % ľudí a nad 65 rokov až 50 %.
 • Ženy a deti. Štatistiky ukazujú, že ženy trpia zápchou častejšie ako muži a deti viac ako dospelí. Zápcha narastá s vekom a u detí väčšinou ide o psychický problém.
 • Tehotné ženy. Hormonálne zmeny a tlak rastúceho dieťatka na črevá, môžu spôsobovať ženám problémy s vyprázdňovaním.

Súčasná generácia nepatrí k žuvacej, ale k hltacej generácii. Ráno vstaneme, prehltneme raňajky a ponáhľame sa do práce. Obedujeme takmer postojačky a dobiehame to “pokojnou” večerou. Do nášho žalúdka sa dostávajú nepožuté kusy potravy a enzýmy, avšak žalúdok, ani črevá zuby nemajú, aby túto prácu dokončili. V črevách však už nepôsobia základné “rozbíjajúce” enzýmy, iba “dočisťujúce”, ktoré túto prácu nedokážu dokončiť. V žalúdku a črevách sa objavujú zvyšky nestrávenej a už nestráviteľnej potravy a spôsobujú nedostatočné vyprázdňovanie, až zápchu,“ ozrejmuje súčasnú situáciu MUDr. Oto Sova, CSc.

Nie je zápcha ako zápcha

Akútna zápcha vzniká náhle u zdravých ľudí, ktorí bežne nemajú problémy s vyprázdňovaním. Môže ísť napríklad o cestovateľskú zápchu. Väčšinou trvá iba krátko a vymizne rýchlo. Sporadická zápcha zväčša nepredstavuje pre človeka závažný problém, nakoľko sa vyskytuje občasne. Ak problematické vyprázdňovanie ale trvá viac ako 3 mesiace a pre človeka predstavuje fyzické a psychické bremeno, je to chronická zápcha.

Najčastejšia príčiny zápchy pokiaľ sa nejedná o zápchu spôsobenú inými závažnejšími ochoreniami je hlavne spomínaná nevhodná strava, rýchly životný štýl, stres a málo pohybu, ktoré spôsobujú zlé trávenie a tvorbu usadenín. „Usadeniny v záhyboch čriev brzdia normálny chod peristaltiky a preto sa natrávená potrava posúva pomalšie  v smere svojej osi takým tempom ako je fyziologické. Vzniká zápcha, plynatosť a ďalšie nepríjemné príznaky. Okrem toho sa potrava sa cez črevá vstrebáva ťažšie, človek má neustále pocit hladu, nakoľko jeho telo nie je rovnomerne zásobené všetkými zložkami potravy,“ dopĺňa Sova z Reparexshop.

S preháňadlami opatrne

Mnoho ľudí trpiacich zápchou sa rozhodnú pre najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie, kúpu voľne dostupných preháňadiel z lekární.  Najnovšie ale Európsky úrad pre bezpečnosť potravín varoval pred pravidelným a častým užívaním laxatív. Jeden z nežiaducich účinkov je zvýšené riziko vzniku rakoviny, čo potvrdzuje aj doktor Sova: „Farmaceutické firmy sa predbiehajú vo vývoji nových a nových preháňadiel. Veľmi častá rakovina hrubého čreva je vraj priamym dôsledkom tohto stavu.“

Pravidelné užívanie laxatív môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri ich nadmernom a častom užívaní vznikajú kŕče, nevoľnosť, hnačky až dehydratácia, narúša sa črevná mikroflóra a „zarobili“ ste si na nový nežiaduci problém. U mladých ľudí môžu dokonca spôsobiť aj závislosť  a rozvrat organizmu. U starých a chronicky chorých ľudí laxatíva negatívne ovplyvňujú vstrebávanie liekov, základných živín, vitamínov a minerálov.  Výsledkom môže byť zlý celkový zdravotný stav, vedúci k oslabeniu organizmu, vyššej únave a zníženej imunite.

Čo na zápchu? Skúste saponíny

Predtým ako pôjdete so zápchou k lekárovi, skúste domácu očistu hrubého čreva saponínmi. Čistenie hrubého čreva prebehne jednoducho, podobne ako keď si umývate ruky mydlom, čiže úplne neškodne a hlavne v pohodlí domova. Saponíny sú prírodný čistič, nakoľko sú extrahované z rastliny Yucca Shidigera„Pôsobia na fyzikálnom základe, znižujú povrchové napätie jednotlivých orgánov a organizmom iba pretečú. S ničím sa nezlučujú, nič nerozlučujú, nič neurychľujú ani nespomaľujú a podľa našich poznatkov sú z tela človeka stolicou, močom, potom a slinami za 3 – 5 hodín komplexne vylúčené,“ hovorí odborník na saponíny MUDr. Sova.

Nestrávené zvyšky potravy sa z čriev jednoduchým a neškodným spôsobom odstránia a pokiaľ boli príčinou zápchy, tá zmizne spolu s bolesťami brucha a nadúvaním. Vyprázdňovanie sa stane príjemným úkonom, hlavne vďaka steránovým saponínom. Tie druhé terpénové saponíny budú zodpovedné za očistu zvyšných menších orgánov. DIAMOND YACCA bola vyrobená na  mieru potrebám očisty celého tela. Obsahuje žiaduce  terpénové a steránové saponíny v potrebnom pomere. Užívanie saponínov je možné aj u detí od troch rokov, výborné sú pre generáciu mladých a aktívnych ľudí, rovnako pre staršiu vekovú kategóriu a aj tehotné ženy.

Aby čas na záchode nebol utrpením – tipy proti zápche

 • Na jedlo si nájdite dostatok času
 • Potravu dôkladne požujte a nejedzte hltavo. Žutím jedlo rozdrvíte na malé kúsky a premiešate ho so slinami, čím odštartujete proces trávenia už v ústach.
 • Jedzte pravidelne. Určite si doprajte raňajky, umožnia vám počas dňa jesť striedmejšie a večer sa toľko „nenaládujete“.
 • Saponínmi sa čistite 2x do roka. MUDr. Sova odporúča očistu na jar a potom pred koncom leta.
 • Pite nesladené bezkofeínové nápoje, 1,5  – 2 litra, najlepšie čistú vodu. Pomôžete uvoľniť a ľahšie vylúčiť všetko to, čo má ísť z tela von
 • Ak cítite nutkanie na vyprázdnenie neodkladajte to. Čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie to pôjde.
 • Obmedzte pitie alkoholu a kofeínu
 • Do stravy pridajte jedlá bohaté na vlákninu, surové ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, otruby, strukoviny alebo sušené slivky. Denný príjem vlákniny by mal byť 20 – 35 gramov. Podľa odhadov dospelý človek prijíma iba 15g.
 • Znížte množstvo potravín s nízkym obsahom vlákniny ako mäso, mlieko, syr a spracované potraviny.
 • Menej sa stresujete. Pohyby čreva sú z časti riadené nervovým systémom, dôležitú úlohu preto zohráva aj psychika.
 • Cvičte týždenne aspoň 150 minút. Postačí mierne cvičenie. Vyskúšajte chôdzu, plávanie alebo jazdu na bicykli.

 

Užívanie prírodných saponínov, zmena stravovania a zvýšenie úrovne fyzickej aktivity sú najjednoduchšie a najrýchlejšie spôsoby prevencie zápchy. V prípade, ak prejavy zápchy v krátkom čase neustúpia, príčina bude niekde inde ako v nevhodnej životospráve a nedostatočnom pohybe. Vtedy je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám odporučí potrebné vyšetrenia a konkrétne postupy na liečbu zápchy.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu