Flowering grasses that are the cause of many allergies

Pomóc, jarné alergie. Aj tu sú saponíny veľmi nápomocné

Najčastejšia je alergická rinitída, inak povedané senná alebo peľová nádcha. Nezaostávajú ani alergie na peľ, prach a roztoče, plesne, lieky, kozmetiku, na zvieratá alebo aj na slnko. U niektorých pacientov môžu alergény spustiť silnú alergickú reakciu na koži v podobe atopického ekzému, akné, žihľavky alebo dermatitídy. Ak sa alergia nelieči, môže viesť napríklad až k astme.

Bunková pamäť

Na telo alebo do tela chorého sa dostanú tak, že priľnú na koži, slizniciach, dutinách alebo prieduškách. Keď sa ich nahromadí určité množstvo, organizmus proti nim začne vytvárať protilátky. Pri ich náraste nad únosnú mieru vzniká alergický záchvat. “Najnebezpečnejšie je to, že organizmus ich analyzuje a zloženie si zapisuje do bunkovej molekulovej pamäti. Vzniká tak situácia, že čím ďalej, tým menej alergénov môže spôsobiť tú istú alergickú reakciu ako bola prvá,“ vysvetľuje vedec MUDr. Oto Sova CSc.

Vymazanie zápisu alergénu

Súčasná medicína dokáže v tele človeka identifikovať značné množstvo alergénov. Liečba spočíva vo vyhýbaní sa im a tlmení alergických prejavov. Najnovšie výskumy ale hovoria o inom. „Sledovanie alergikov, ktorí odišli z miesta, kde trpeli na alergiu do úplne odlišného prostredia a zotrvali v ňom viac ako 6 – 8 mesiacov ukázalo, že väčšina z nich  po návrate už alergiou netrpela alebo netrpela dovtedy, dokým sa nevytvorila nová precitlivenosť. Je to spôsobené pravdepodobne vymazaním zápisu zloženia alergénu z bunečnej molekulovej pamäti,“ dopĺňa doktor.

Koreň z palmy Yucca Shidigera, z ktorej sa vyrábajú saponíny
Koreň z palmy Yucca Shidigera, z ktorej sa vyrábajú saponíny 

 

Účinná pomoc

Ak sa pacient bude vyhýbať alergénom po dobu 6 – 8 mesiacov, ideálne až rok, má veľmi veľkú šancu, že sa zápis z pamäti buniek vymaže. „Vynikajúce výsledky sme dosiahli u pacientov, ktorí zároveň užívali saponíny, ktoré znižujú povrchové napätie a sťažujú priľnavosť alergénov na a v organizme, a tým bránia nahromadeniu takého množstva alergénov, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu.  Mali sme pacientov, ktorí hodnotili svoju peľovú nádchu ako „20 vreckovkovú“ za jeden deň. Po užívaní saponínov sa znížila na „3 vreckovkovú“, konštatuje doktor Sova.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu