saponiny-ale-ake-otaznik-saponiny.sk

SAPONÍNY, ALE AKÉ? (NIE SÚ SAPONÍNY AKO SAPONÍNY)

VÝROBA A KONTROLA KVALITY

Saponínové výživové doplnky prekonali od svojho uvedenia na trh v sedemdesiatych rokoch minulého storočia veľké zmeny čo sa týka výroby, zloženia, balenia i užívania. V počiatkoch sa preferovali takzvané „prírodné“ produkty, kde sa používal hlavne prášok získaný sušením všetkých častí rastlín, ktoré obsahujú saponíny, Vysoký podiel týchto látok obsahuje rastlina Yucca schidigera a i. Tento prášok sa bez akejkoľvek úpravy kapsuloval a podával k užívaniu. Jediným kritériom bola vizuálna kontrola – prášok sa rozpustil v malom množstve vody a pretrepaním vytvoril penu, čím predajca presvedčoval kupujúceho o tom, že tovar obsahuje saponíny. Tieto praktiky z minulého storočia už boli prekonané a vedecké štúdie preukázali, že rastliny obsahujú viacero saponínov, ktoré delím do dvoch tried – saponíny steránové (steroidné) a terpénové (triterpénové). Medzi nimi sú viditeľné veľké rozdiely v molekulárnej stavbe a účinnosti. Steránové saponíny majú veľkú, komplikovanú molekulu ako diosgenín na obrázku:

Diosgenin

Steránové saponíny sa rozpúšťajú vo vode a sú penivé. Z tráviaceho systému nedokážu
vstrebať do krvného obehu preto majú obmedzenú funkciu.

Paelonol

Paleonol je príkladom terpénových saponínov, s menšou molekulou, dobre sa vstrebávajúcich do celého organizmu. Terpénové saponíny takisto ako steránové podstatne znižujú povrchové napätie, ale nepenia a nerozrušujú červené krvinky. Ak porovnáme plochy, na ktorých by sa mali saponíny v organizme uplatniť, zistíme, že plocha tráviaceho systému je minimálne štyrikrát menšia ako plocha všetkých ciev, nervov, svalov a orgánov. Z tohto pohľadu a menili i názory na potrebné zloženie saponínových preparátov. Ukázalo sa ako výhodnejšie, ak preparát obsahoval aspoň štyrikrát viac terpénových saponínov ako steránových, aby došlo k rovnomernému nasýteniu organizmu saponínmi.

Zloženie saponínového preparátu je veľmi dôležitý ukazovateľ jeho kvality a pôsobnosti a preto sa mu pri výrobe a kontrole kvality venuje veľká pozornosť. Pokiaľ nebolo známe, aké saponíny obsahujú rôzne rastliny, neboli známe ich vlastnosti a možnosti vedeckého dôkazu prítomnosti. Pre reklamné účely distribúcie saponínových preparátov postačovali prostoduché triky pouličných dílerov, ktorí rozpustili prášok prípravku vo vode a potom pretrepávaním dosiahli penenie roztoku, čím dokumentovali prítomnosť saponínov. Dnes v 21. storočí už takáto argumentácia neobstojí. Moderný človek vyžaduje vedecký prístup vo všetkých odvetviach života. Saponíny sa začali vedecky skúmať a ich kvalita a kvantita sa dnes stanovuje rôznymi metódami, od tenkovrstevnej chromatografie po spektrofotometriu v ultrafialovej alebo infračervenej oblasti.

Dnes už vieme, že steránové saponíny sa dostávajú iba do tráviaceho systému a terpénoví sa vstrebávajú do krvného obehu a pracujú v celom tele. Vieme aj to, že plocha tráviaceho systému je minimálne štyrikrát menšia ako plocha všetkých ciev, nervov, svalov a ostatných vnútorných orgánov orgánov. Aby došlo k rovnomernému nasýteniu organizmu saponínmi, správny produkt by mal obsahovať štyrikrát viac terpénových saponínov ako steránových. Tejto požiadavke prírodné preparáty nedokážu vyhovieť. Vyvinuli sa však postupy ako saponínový „yucca“ prášok separovať na steránové, terpénové saponíny a nepotrebné zložky. K tomu je najvhodnejšia izoelektrická autofokusácia, kde k tejto separácii dochádza iba pomocou elektrického prúdu. Rozdelené zložky sa potom zmiešajú v žiadúcom pomere. Ibaže pouliční predavači u týchto preparátov nemôžu argumentovať penením, pretože terpénové saponíny nepenia. Tu ich prítomnosť v produkte dokazujú vedecké postupy, ktoré sú zafixované v predpisoch správnej výrobnej praxe produktu a kontrolované štátnymi orgánmi.

V dnešnej dobe už každá ľudská činnosť vyžaduje vedecký prístup a kontrolu a na lacné pouličné triky „dôkazov“ kvality produktov už nenaletia ani staré babky.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu